Preventivní programy Pravidla a co já? a Peníze nerostou na stromě

Další dva preventivní programy pro děti 1. stupně proběhly ve čtvrtek 7. března. Na žáky 3. ročníku čekal tematický workshop s názvem Pravidla a co já?, jehož cílem bylo zopakovat a utřídit si pravidla slušného chování v rozmanitých životních situacích. Lektorky z organizace Krok Kyjov dětem nejen objasnily, kde všude je třeba se podle pravidel řídit a co konkrétně nám pravidla přináší, ale povídaly si s dětmi i o tom, co by se stalo, kdybychom pravidla nedodržovali.

Pro žáky 4. a 5. ročníku si lektorky připravily program s názvem Peníze nerostou na stromě, který je zaměřen na základy finanční gramotnosti. Dvouhodinový blok byl rozdělen do dvou částí. Nejdříve se děti seznámily s penězi, jejich vznikem a historií. V praktickém bloku se pak děti zamýšlely na tím, jak konkrétně by naložily s velkým obnosem peněz.  Finance a hospodaření s nimi ale nepřináší vždy jen radost, proto s dětmi lektorky hovořily i o půjčkách, úrocích i problémech souvisejících s tím, když si někdo půjčí více peněz, než je schopen splácet. Žáci pak ve skupinách dostali rozpočet domácnosti, s nímž měli za úkol hospodařit takovým způsobem, aby bylo pokryto co nejvíce potřeb členů domácnosti. Porovnáním příjmů a výdajů tak žáci sami zjistili, že vyjít s průměrným příjmem zase není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Všem lektorkám z Agentury pro občany Krok Kyjov mockrát děkujeme a těšíme se na příští setkání!

Mgr. Ludmila Richterová